WITAMY W HOLANDII

Jedną z najlepszych rzeczy, których można doświadczyć w nieznanym otoczeniu, są przyjaźni ludzie. Na szczęście Holendrzy są otwarci, gościnni i nie wahają się zaangażować, gdy mijają Cię na ulicy. Ponadto, wydaje się że prawie wszyscy w Holandii mówią po angielsku. Usłyszysz to na ulicach, w autobusie i w sklepie spożywczym. Z pewnością usłyszysz to na terenach uniwersyteckich, oraz w miejscu pracy. Jeśli próbujesz komunikować się z kimś, kto mówi po holendersku i wydaje mu się, że masz problemy, prawie zawsze przejdzie płynnie na angielski.

Oczywiście opuszczenie kraju ojczystego, aby znaleźć pracę za granicą, jest dość dużym krokiem. Oto kilka (Q&A) pytań i odpowiedzi, które mogą pomóc Ci zacząć.

Q&A

Czy konieczne jest wykupienie ubezpieczenia podróżnego do Holandii?
To jest dobrowolna opcja. Jesteś ubezpieczony od pierwszego dnia pracy
 

Jaką umowę podpisuje HOBIJ, w moim kraju ojczystym i w Holandii?
 Umowa (przedwstępna) jest regulowana w twoim kraju ojczystym, natomiast umowa o pracę zawierana jest na miejscu w Holandii.

Czy HOBIJ pomaga uzyskać numer socjalny Sofi (BSN)?
Tak. Razem z pracownikiem HOBIJ udasz się do holenderskiego urzędu, aby otrzymać ten numer. Agencja pomaga również w przypadku, gdy masz już numer BSN, ale nie masz dokumentu potwierdzającego. W takim przypadku należy wyrobić duplikat (Ty ponosisz tego koszt). 

Co stanie się pierwszego dnia po moim przyjeździe do Holandii?
Wszyscy przybywają do biura HOBIJ w Holandii, gdzie załatwiane są wszystkie formalności, w tym podpisanie umowy, uzyskanie numeru socjalnego sofi itp. Następnie zostajesz zabrany do miejsca zakwaterowania i poinformowany o dacie rozpoczęcia pracy.  

O której godzinie powinienem przybyć do biura HOBIJ w Holandii?
Holenderskie biuro jest otwarte od 8:30 do 17:30 (od poniedziałku do piątku). Dlatego prosimy zawsze przyjeżdżać rano w dni robocze. W sytuacjach wyjątkowych, ustalone są indywidualne terminy przyjazdu zarówno z kandydatem jak i z biurem w Holandii. 

O której godzinie zaczyna się i kończy zmiana?
Ponieważ każda firma ma różne działy, które zaczynają i kończą pracę w różnych godzinach, nie ma standardowych godzin rozpoczęcia jej i zakończenia. 

Jakie są warunki zakwaterowania i jak mam dostać się do pracy?
Istnieją różne rodzaje zakwaterowania: domy, mieszkania, hotele pracownicze,  bungalowy, kamienice (w zależności od konkretnej firmy i oferty pracy). Pokoje zwykle zamieszkuje od 2 do 3 osób. Możesz dojeżdżać do pracy na rowerze lub samochodem z HOBIJ (w zależności od odległości do miejsca pracy).

Jaki jest minimalny okres pobytu w Holandii?
Wymagana dyspozycyjność to min. 6 miesięcy (chyba ze oferta stanowi inaczej). 

Czy HOBIJ płaci składki emerytalne?
Tak, po 6 miesiącach pracy. 

Jakiego konta bankowego potrzebuję?
Agencja nie narzuca, jakie konto powinieneś mieć, ale zachęcamy do założenia konta walutowego (w ten sposób nie musisz płacić za koszty wymiany walut).  

Czy można pracować na pół etatu / na jedną zmianę / tylko w weekendy?
Oferty i rodzaje pracy są przeważnie pełnoetatowe i wymagają pełnej dostępności i dyspozycyjności. 

Czy wymagana jest znajomości języka angielskiego??
W większości ofert wymagany jest angielski na poziomie min. A2 / B1 (poziom komunikatywny), chyba że oferta stanowi inaczej. 

Kiedy otrzymam dodatek urlopowy?
Dodatek urlopowy jest wypłacany 6-8 tygodni po ostatniej wypłacie na koniec pracy.

Jak długi jest okres wypowiedzenia?
Zawsze informuj z wyprzedzeniem o swoich planach rezygnacji, najlepiej 2-3 tygodnie wcześniej, aby agencja mogła znaleźć zastępcę na twoje miejsce.